Surask mus Facebook'e
Niekada nedera išplėtoti temos taip, kad nieko neliktų skaitytojui. Svarbu skaitytoją priversti ne skaityti, o mąstyti.
Š.Monteskjė

Vizitas SuomijojeDaugiau įspūdžių:

Šiandien jau antra o tiksliau trečia diena Laplandijoje. Čia tiek daug sniego, medžiai net nulinkę, lauke iki minus 30, šalta, reikia užsidengti veidą. Vietiniai vaikšto su veltiniais, slidininkų kelnėm, kaip pas mus maži vaikai, veidus užsidengę, bet važinėja dviračiais, o kai palieka mašiną, prijungia prie elektros, kad šildytų variklį. Visur balta, švaru, nebarsto druskos, kad nepritrauktų elnių.

Mokykloje apie 300 mokinių, jų nesimato ir nesigirdi, nėra skambučių. Daug erdvės, labai didelė virtuvė. Virėjų specialybės nėra, tik keli suaugę lanko kursus.  Vakar vakare mūsų mokiniai kepė tradicinę Laplandijos duonelę rieske, arba orieske. Buvom  savivaldybėj, žiūrėjom filmą apie Laplandiją. Sodankyloje gyvena apie 5000 gyventojų, bet daug jaunų žmonių, vaikų. Dirba ametistų kasykloje, augina elnius, gamina surenkamus rastinius namus. Aplankėm Nord Lift tarptautinę įmonę, kuri gamina liftus traukiniams, vilkikams ir automobiliams, naudojamiems jų remontui ir apžiūrai. Dirba tik 12 darbininkų ir 3 administracijos darbuotojai. Viską gamina patys, tik kai kurias detales vežasi iš Italijos ir Turkijos. Eksportuoja į Norvegiją, Švediją, daugiausiai į Vokietiją. Į Lietuvą ne. Gal mums parduoda Vokietija?

Dar buvom dailės galerijoje, vietinis dailininkas visom priemonėm, kokias tik turėjo pavaizdavo Laplandijos žmonių gyvenimo būdą.

Vakar mokytojai paruošė mokiniams užduotis ir dabar jie dirba. Suskirstyti į 3 komandas, kiekvienoje po 1 mokinį iš kiekvienos šalies. Kiekviena komanda turi vieną temą- muzika, sportas arba filmai. Per 2 val. turi paruošti pristatymą su nuotraukom, video ir sugalvoti po 4 klausimus apklausai. Pvz. Jeigu tema muzika, kiekvienas mokinys turi pasiūlyti 1 savo šalies dainą ir 1 tarptautinę.

Vakar visos šalys prisistatė, kitom dienom bus istorija ir literatūra.
Dar kai buvom savivaldybėj, pasakojo, kad dabar apie o vakaro galima matyti šiaurės pašvaistę- north lights, o vasarą, birželio pradžioje būna baltosios naktys- midsummer sun. Ir jie turi tada 3 dienų festivalį, suvažiuoja tada daug turistų, šiemet bus 35 metų jubiliejus.

Trečiadienį labai išsamiai susipažinom su mokykla. Pati populiariausia specialybė mokykloje- šachtininkas. Konkursas- trys į vieną vietą. Priima tik su gerais pažymiais. Atlyginimas neblogas, todėl daugelis vietinių jaunuolių nori įgyti šią specialybę ir dirbti už 40 km esančiose šachtose, kur kasa ametistus, auksą ir gal dar kažką naudingo. Atėję po 10 klasių mokosi 3 metus. Iš pradžių mokykloje mokosi važinėt ir kast su simuliatoriais. Projekto dalyviai irgi galėjo visus išbandyti, buvo smagu. Mokiniai, kurie mus priėmė, viską pasakojo ir rodė, kaip tie simuliatoriai veikia, sakė, kad labai patenkinti savo specialybe. Kai išmoksta dirbt su simuliatoriais, dirba kasykloje netoli mokykloje, kur aišku nieko vertinga neiškasa, arba praktikuojasi tiesiant kelius ir tik po 3 metų gali dirbti tikrose šachtose.

Paskui aplankėme mokinių su specialiaisiais poreikiais klasę, kurioje mokosi 6 mokiniai ir su jais dirba 3 mokytojos. Jie mus kalbino angliškai, laukdami mūsų paruošė kiekvienos šalies vėliavėlę, išmoko lietuviškai pasisveikinti, žinojo kokia Lietuvos sostinė ir kad mūsų valiuta buvo litas, o dabar euras. Paskui mus išmokė suomiškai skaičiuoti ir spalvas, labai sunki kalba.

Paskui dar aplankėm klasę, kur mokosi mokiniai, baigę 9 klases, arba kurie buvo įstoję į kokią nors specialybę ir jiems nepatiko ir jie nežino ką nori veikt gyvenime. Tai kaip paruošiamoji klasė. Klasėje 6 mokiniai. Pirmomis dienomis jie keliavo po apylinkes, susipažino. Paskui jie mokosi kai kurių bendrojo lavinimo dalykų, supažindinami su įvairiomis profesijomis, pažįsta save, bando įsivaizduoti save po 5 ar 10, ką norėtų veikti, paskui pasirenka kokią nors sau artimiausią profesiją ir porai savaičių atlieka praktiką, kad suprastų ar norėtų dirbt tokį darbą. Vėliau dar aplankėm slaugių klasę, mechanikus, elektrikus ir santechnikus. Daug pamatėm, sužinojom, palyginom su savo mokykla. Kaip vėliau mokiniai rašė ataskaitose, jie pamatė daug gerų ir linksmų žmonių ir, kad mokiniai kitoje šalyje labai nuo jų nesiskiria.

Vakare važiavom į šiaurės pašvaistės trobelę- northern lights hut arba Aurora house (aurora borealis lotyniškai reiškia šiaurės pašvaistė). Gidė rodė šiaurės pašvaistės nuotraukas, video ir pripasakojo įvairių tikrų istorijų ir šiaip visokių įdomybių. Pvz., tikima, kad šiaurės pašvaistė matoma, nes lapė uodega šluoja sniegą ir todėl danguje matome žalias šviesas, arba jeigu švilpsi į šiaurės pašvaistę, ji tau atsakys, arba pakels tave į dangų. Tėvai gąsdindavo tėvus, kad jeigu eis į lauką be kepurės, tai šiaurės pašvaistė pagrobs jų plaukus, o labiausiai visiems įsiminė, tai kad jeigu moteris pamatys pašvaistę, ji pastos ir gims berniukas. Gidė juokėsi, jeigu taip būtų, tai visos moterys Laplandijoje turėtų po 20 vaikų ir joms net  nereikėtų vyrų. Ir kokia visiems buvo laimė, kai išėję iš trobelės iš tikrųjų pamatėme žalias šviesas danguje. Jos keitėsi, "šoko",  mes žiūrėjome net nejausdami 32 laipsnių šalčio.

Ketvirtadienį kiekvienos šalies komanda pristatė svarbiausius savo šalies ir Suomijos istorinius įvykius, perskaitytas suomių autorių knygas, išverstas į lietuvių, norvegų ar švedų kalbas, išsamiai susipažino su Suomijos švietimo sistema. Vėliau atvyko regioninio laikraščio žurnalistė, kuri mus fotografavo ir ėmė interviu. Po pietų aplankėme observatoriją, kuri yra šiauriausia ir svarbi tarptautiniu mastu. Observatorijos mokslininkai skaitė pranešimus ir parodė svarbiausius įrenginius, kuriais atliekami įvairūs atmosferos stebėjimai. Vakare turėjome galimybę išbandyti tikrą suomišką pirtį ir pasimaudyti eketėje lediniame vandenyje, bet tam ryžosi tik 2 norvegų mokinės, kiti mieliau liko prie židinio.

Penktadienį iš pat ryto susikrovėme lagaminus ir autobusu išvykome atgal į Rovanjemi. Pakeliui į oro uostą dar užsukome pas Kalėdų Senelį, kuris jau išdalinęs dovanas sėdėjo savo ofise. Daug pamatę, susiradę naujų draugų grįžome namo ir iš karto ėmėme planuoti kitą susitikimą. Dabar gegužės mėnesį lauksime svečių Vilniuje, savo mokykloje.