Surask mus Facebook'e
Jeigu į daiktus, kuriuos tu matei visą laiką, imsi žiūrėti atidžiau, lyg pirmą kartą, trokšdamas įžvelgti visas smulkmenas, tai pasirodys, kad tu jų ankščiau niekada nematei.
Ch.S.Puigas

3-iasis Comenius projekto susitikimas Belgijoje


Gegužės 2-7 d vyko Comenius projekto „Mano tradicijos mūsų Europoje“ susitikimas Belgijoje. Dalyvavo visi projekto partneriai- iš Lietuvos, Norvegijos, Lenkijos ir Belgijos. Vilniaus turizmo ir prekybos verslo mokyklą atstovavo projektų vadovė Ramunė Vadeikytė,  lietuvių k. mokytoja metodininkė Nijolė Gradauskienė, geografijos mokytoja Aliona Takarčik, 828 gr. mokiniai Ieva Račkauskaitė, Gintarė Kontutytė, Edvinas Sobolevskis, Edvinas Blaževičius ir 628 gr. mokinys Tomas Pukys.

Vizito tikslai ir uždaviniai- susipažinti su Belgijos tradicijomis, papročiais, šventėmis, tradiciniais patiekalais, fotografuoti, sukurti video, aptarti atliktus darbus ir planuoti tolimesnę veiklą.

Gegužės  3 d.

Susipažinome su Kortrijk miestu, mokyklą. Po pietų važiavome į Ghent miestą, lankėmės Istorijos muziejuje, plaukėme valtimi miesto kanalais.

Gegužės 4 d.

Mišriose grupėse gaminome įvairius tradicinius belgiškus patiekalus- užkandžius, karštuosius patiekalus ir desertus. Po pietų rotušėje mus priėmė miesto meras.

Gegužės 5 d.

Visą dieną praleidome Briuselyje, aplankėme Europos sostinės administracinius pastatus ir senamiestį.

Gegužės 6 d.

Darėme nuotraukų albumus, kūrėme video ir tekstus.Vakare mokykloje turėjome galimybę susipažinti su tradicine Kalėdinės vakarienės patiekalais. Tai visai nepanašu į mūsų tradicinę Kalėdinę vakarienę. Kad žmonės, susirinkę prie stalo ne tik pasisotintų, bet ir kuo daugiau pabendrautų, jie patys turi išsikepti sau patiekalus- mažus mėsos, daržovių, grybų kepselius mažose keptuvėlėse tiesiog sėdėdami prie stalo. Vėliau mokyklos direktorius visiems įteikė sertifikatus. Po oficialiosios dalies visi linksminosi diskotekoje.

Dalyvių įspūdžiai:

Edvinas Blaževičius 828 gr.: Esu maloniai nudžiugintas jų sutikimu, belgų dosnumu. Dalyvaudamas projekte radau draugų iš Belgijos. Kai jie lankėsi Vilniuje, stengėmės su jais kuo daugiau pabendrauti, parodyti savo mieste, o kai atvažiavome pas juos, jie buvo labai draugiški.

Edvinas Sobolevskis 828 gr.: Reikia patiems kuo daugiau bendrauti , nelaukti kol kas prieis ir užkalbins, rodyti kuo daugiau iniciatyvos. Labai svarbu mokėti anglų kalbą, o jeigu nemoki, tai pats laikas pradėti mokytis ir jeigu nežinai, kaip ką nors pasakyti, naudok kūno ir gestų kalbą. Jau pirmo susitikimo metu Vilniuje turėjome daug praktikos bendraujant anglų kalba ir supratau, kad galiu susikalbėti ir dabar labiau pasitikiu savimi. Belgijoje jau nejaučiau jokio barjero bendraujant angliškai.

Tomas Pukys 628 gr.: Padarė įspūdį, kad belgai labai gerai išnaudoja alternatyviąsias energijas, vėjo energiją.  Supratau, kad palyginus su Belgija, Lietuavoje ir Vilniuje gana švaru ir tvarkinga.

Ieva Račkauskaitė 828 gr.: Labai patiko Gentas, mažiau žmonių, labai jauku, upė, senoviniai pastatai, labai patiko plaukioti kanalais. Patiko, kad belgai labai daug valgo ir skaniai. Keista, kad nuo 6 val vakaro nedirba parduotuvės, labai daug kavinių ir pilnas miestas karuselių. Miestas nedidelis, jau antrą dieną jautėmės kaip savi.

Gintarė Kontutytė 828 gr.: labai patiko Briuselis, dangoraižiai. Labai įdomu buvo pasidaryt jų patiekalus , namie galėsiu pritaikyt, o belgai visai nėra tokie “ramūs kaip belgai“. Ir šiaip visi labai draugiški. Patiko, kad patys gaminome sau vakarienę, išmokau gaminti jų tradicinius patiekalus. Labai graži mokykla, norėčiau tokioje mokytis, labai skiriasi nuo mūsų, mokymo stilius visai kitoks, daug individualaus darbo pagal individualius kiekvieno mokinio sugebėjimus. Labai patiko, kad mokytojai labai laisvai bendrauja su mokiniais, kaip draugai, juokauja. Labai patiko rūgštūs saldainiai, kurių parvežiau lauktuvių. Didelį įspūdį paliko bažnyčia, kurią aplankėme pažinties su miestu žaidimo metu, ten yra toks kambarys , kur kabina dingusių žmonių nuotraukas, tų nuotraukų labai daug, iki 20 ir tie žmonės dar neatsirado. Patiko vaišingumas, kai pavalgėme kavinėje, dar pavaišino ledais.

Aliona Takarčik, geografijos mokytoja:Buvau nustebinta, kaip tokioje mažoje valstybėje taip draugiškai sugyvena daugybės tautybių žmonės- belgai, turkai, marokiečiai, graikai, prancūzai, olandai, rusai. Todėl vienos kelionės metu sužinojome daug ne tik apie Belgiją ir jos tradicijas, bet ir apie kitų šalių žmones ir jų papročius. Galiu drąsiai teigti, kad posakis: „Ramus kaip belgas“ – klaidingas. Jų gyvenimo tempas labai itensyvus, bet jie randa laiko praleisti su savo artimaisiais ir draugais, o tokie susitikimai užsitęsia iki paryčių... Projekto koordinatorių dėka programa Belgijoje buvo suplanuota minučių tikslumu, tad per  5 dienas praleistas Belgijoje sužinojome apie šią valstybę begalę naujų ir įdomių dalykų. Projektas suartino ne tik atskiras valsybes, bet ir žmones, kurie vos trečio susitikimo metu jautėsi taip, lyg būtų pažįstami daug metų.

Ramunė Vadeikytė, anglų k. vyr mokytoja ir  projektų vadovė: Labai nuostabu turėti tiek daug nuostabių draugų iš visos Europos, jautiesi ne kaip mažos, mažai kam žinimos šalies pilietis, bet kaip europietis, turintis savo unikalias tradicijas. Įdomus buvo istorinis, etnografimnis uziejus Gente, kuriame pristatomi amatai, gyvenimo būdą įvairiais XX amžiaus dešimtmečiais reprezentuojantys kambariai. Nors mus skyrė „geležinė užtvara“, tačiau kai kurias interjero detales, batus, žaislus, baldus turėjome ir mes. Taip pat įdomi idėja – pristatomi kambariai įvairiems gyvenimo atvėjams: krikštynoms, vestuvėms, laidotuvėms. XX amžiaus pr. batų kolekcijos batai vėl sugrįžo į madą mūsų laikais. Mums įprasta baltos spalvos vėstuvinė suknelė daugiau negu prieš 100 metų paprastai būdavo juoda, kad būtų galima apsivilkti ir kitomis progomis. Su mumis bendravę belgai neskaičiavo savo laiko, netgi jų šeimos nariai įsitraukė į vizito programos įgyvendinimą, kartu vakarieniavome ir šokomė.

Nijolė Gradauskienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė: Comenius projektas Belgijoje pranoko visus mūsų mokytojų ir mokinių lūkesčius. Susipažinome su nuostabiais Belgijos mokyklos mokytojais ir mokiniais, kurie mus sutiko ir išlydėjo kaip geriausi ir artimiausi žmonės. Draugystė ir šilti santykiai mus siejo ir su Norvegijos dėstytojais ir mokiniais bei Lenkijos mokyklos atstovais. Projektas pranoko visus lūkesčius, nes per 5 dienas pamatėme, patyrėme labai daug apie šalį, jos žmones, kultūrą. Aplankėme žymų senąjį miestą Gentą, Europos Sąjungos sotinę Briuselį, dalyvavome įvairioje mokyklos veikloje. Mus džiugino ne tik šiltas, saulėtas oras, bet ir žmonių nuoširdumas, betarpiškas bendravimas, atidumas. Įvykdę visas užduotis grįžome puikios nuotaikos, su geriausiais prisiminimais apie sutiktus žmones ir pačią šalį. Daugiau tokių projektų!